У Маріуполі з’явився сучасний пост моніторингу повітря

У Маріуполі з’явився сучасний пост моніторингу повітря

06.08.2020 13:57

Новий автоматизований пост моніторингу повітря встановили у Кальміуському районі Маріуполя за адресою вул. Сеченова, 60. Він буде виміряти, обробляти та автоматично передавати дані про забруднення повітря.

Унікальним новий пост моніторингу робить встановлене там обладнання. Адже до цього часу стан повітря в місті моніторив гідрометцентр на своїх постах, які на сьогодні вже морально застаріли. Проби відбирались у напівавтоматичному режимі і всього кілька разів на добу, що не відповідає європейським нормам. Система працювала так: на пост приїздив лаборант, брав проби, віз їх до лабораторії та вручну робив їх аналіз. Звісно, у вихідні та свята лаборант відпочивав, а тому відбір проб не проводився.

На фото сіре приміщення з відчиненими дверима – це пост Гідрометцентру, а зелене позаду – новий пост міськради.

Новий пост моніторингу, встановлений міськрадою, є автоматичним, працює в режимі реального часу та оснащений сучасним обладнанням. Він відповідає базовим європейським вимогам до постів такого типу.

- Це європейське обладнання, що дозволяє оперативно і точно проводити моніторинг стану атмосферного повітря. Пост працює в режимі 24/7 за інгредієнтами: зважені речовини, оксид азоту, вуглецю, сірки і сірководню, - розповів Ваагн Мнацаканян, керівник Управління з питань екології.

Відтепер є змога вимірювати пил за окремими фракціями – РМ 2,5 та РМ 10. Це важливо, адже для пилу різних фракцій в європейських нормативах встановлені різні гранично допустимі концентрації. На жаль, новий наказ МОЗу поки що слідує радянській системі, об’єднуючи усі тверді часточки в термін «пил загальний». Більш того, ГДК цього узагальненого пилу встановлено в розмірі 500 мкг/м3.  А за даними ВООЗ середньодобовий рівень PM 2,5 в повітрі не повинен перевищувати 25 мкг/м3, а PM 10 – 50 мкг/м3. 

На даний час ще проводяться роботи для виведення даних з нового посту в обласну систему екомоніторингу. До 1 вересня результати повинні з'явитися в європейській базі екологічного моніторингу. Також представники міськради запевнили, що новий пост не повторить долю обласних постів моніторингу повітря, для яких було закуплене дороге обладнання, але не проводилось його належне обслуговування. Також для забезпечення безпеки встановлені камери відеоспостереження.

Подальші плани міськради включають установку автоматичних постів на перетині великих транспортних магістралей. Скоріш за все, це буде район підземного переходу.

- Пости моніторингу, звичайно ж, не зменшують викиди самі по собі. Але вони точно стимулюють забруднювача не затягувати з модернізаціями і ставлять хрест на оповідках типу  "у нас все в порядку з викидами". Як тільки новий пост моніторингу запрацює повноцінно, ми проведемо паралельні вимірювання нашими приладами, - пообіцяв Максим Бородін, голова Центру громадських ініціатив.